
Ratusz Główny w Gdańsku
Ratusz Głównego Miasta jest jednym z bardziej charakterystycznych budynków Gdańska. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą aż z XIV wieku. W następnych okresach był on jednak wielokrotnie rozbudowywany co efektem jest piękna gotycko-renesansowa budowla. Niewielu zagląda do przepięknego środka, przez co jest to jeden z bardziej niedocenianych zabytków w Gdańsku.
Kiedyś siedziba władz miejskich mieści Muzeum Gdańska, a galeria na wieży stanowi doskonały punkt widokowy. Najbardziej okazałym wnętrzem ratusza jest Wielka Sala Rady, zwana również Salą Czerwoną. Zdobnictwo przypomina Pałac Dożów w Wenecji i uważane jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Strop sali pokrywa 25 obrazów o wymowie symbolicznej, z „Apoteozą Gdańska” na czele, których autorem jest Izaak van den Blocke. Nie mniej ciekawa jest Sala Biała, będąca najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem w ratuszu. Salę ozdabiają portrety królów polskich oraz wielki marmurowy kominek. W jej wnętrzu odbywały się sądy, audiencje królewskie, podpisano też większość międzynarodowych umów.
Wychodząc z ratusza, zwróć uwagę na niepoprawny herb miasta znajdujący się nad portalem. Tylko w tym miejscu dwa lwy podtrzymujące tarczę nie patrzą na siebie, ale jeden z nich ma łeb zwrócony w kierunku Złotej Bramy. Jest kilka legend tłumaczących „pomyłkę”. Jedna z nich mówi, że lew zwrócił wzrok w kierunku, z którego spodziewano się przybycia polskiego króla.
Pozostałe atrakcje

